sobota, 14 lutego 2015

Young Adult Videogame

fragment grafiki autorstwa Terribly, całość tutaj.

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o Life is Strange, zawładną mną entuzjazm, jakiego nie odczuwałem od bardzo dawna. Napisałem nawet z tej okazji notkę o tym, jak bardzo zachwyca mnie idea gry obyczajowej, w której zamiast walczyć z inwazją kosmitów zmagamy się z codziennymi problemami zwykłych ludzi. Oczywiście, nie ma tak różowo - w grze pojawiają się elementy nadprzyrodzone, ale po zaliczeniu jej pierwszego epizodu mimo wszystko odetchnąłem z ulgą, bo - póki co - tło społeczne i psychologia postaci są stawiane na bardziej widocznym miejscu, niż zabawy z czasem. Mimo, że będę w tej notce pisał raczej o wadach i niedociągnięciach Life is Strange, to już teraz chcę zapewnić, że jest to produkcja jak najbardziej godna polecenia. Nawet jeśli nie dorównuje ona poziomem najlepszym grom od Telltale Games czy mistrzowskiemu Dreamfall Chapters to spokojnie mieści się w klasie tuż pod nimi i wstydu swoim twórcom oraz twórczyniom nie przynosi.

Pierwszym… może nie rozczarowaniem, ale pewnym kubłem zimnej wody na głowę było dla mnie uświadomienie sobie, iż fabuła Life is Strange poskładana jest z dość ogranych już klisz. Mamy główną bohaterkę - zahukaną i introwertyczną Max - mamy całą tę szkolną dżunglę z „elitami” i outsiderami, mamy małe i duże dramaty, młodzieńcze zauroczenia i rozczarowania, mamy wreszcie tajemniczą moc cofania czasu, którą posiadła główna bohaterka. Równolegle rozwija się też wątek sensacyjno-fantastyczny. Wszystkie wątki zdają się obracać wokół Rachel - dziewczyny, która kilka miesięcy wcześniej zaginęła w niejasnych okolicznościach. O ile całość poprowadzona jest dość dobrze i wszystkie wątki ze sobą współgrają, o tyle nie mogę oprzeć się wrażeniu, że fabułę Life is Strange zbudowano z gołych klisz. Bohaterowie są chodzącymi archetypami - Nastoletnia Rebeliantka, Dziwaczny Woźny, Sukowata Koleżanka, Klasowy Dręczyciel, Przemocowy Ojczym… mógłbym tak wymieniać właściwie bez końca. W dodatku fabuła zapowiada się bardzo generycznie, rodem z jakiejś książki z gatunku Young Adult Novel. Książki może i nawet niezłej, ale niewiele ponad to. Ja wiem, że to dopiero pierwszy epizod i trudno na jego podstawie oceniać całą historię, ale będą naprawdę zaskoczony, jeśli Life is Strange okaże się jakimś majstersztykiem fabularnym. Jedynym wyróżnikiem jest tu tak naprawdę medium - nie mieliśmy do tej pory gry osadzonej w konwencji nastoletniej obyczajówki (Gone Home to jednak trochę inna bajka), więc faktycznie gra jest w jakimś tam sensie prekursorska. Jeśli jednak patrzeć na Life is Strange w oderwaniu od medium, to dostajemy tylko - albo „aż” - przyzwoitą, przyjemną, ale niewybijającą się opowiastkę, jakich do tej pory poznaliśmy już wiele. Co oczywiście nie jest niczym złym, ale… w skrytości ducha liczyłem na więcej.

Rozgrywkowo Life is Strange mocno wzoruje się na przywoływanych już grach ze stajni Telltale Games - jeśli ktoś miał wcześniej styczność z The Walking Dead albo The Wolf Among Us nie będzie miał najmniejszych trudności w opanowaniu gameplay’owej poetyki Life is Strange. Mamy więc wybory wpływające na to, którą drogą podąży fabuła, dużą ilość nieinteraktywnych przerywników i kilka prostych zagadek. Twórcy nie zaimplementowali do gry mechanizmu poganiającego gracza w trakcie dialogów - na wybranie preferowanej kwestii mamy tyle czasu, ile potrzebujemy. Wiem, że ten zabieg często jest krytykowany, ale mnie akurat się podoba - pomaga zachować imersję, wywiera na graczu presję, którą odczuwa bohater i bardziej angażuje rozgrywkowo. Tego w Life is Strange brak, ale w tym wypadku to akurat dobrze, bo taki zabieg mógłby się trochę gryźć z inną mechaniką zaimplementowaną do gry. Jak już wspomniałem, Max posiada umiejętność cofania czasu. Gdyby była bohaterką gry akcji (Prince of Persia) albo platformówki (Braid) używałaby tej umiejętności do ułatwienia sobie walk albo rozwiązywani zagadek. Jako bohaterka opartej na dialogach przygodówki może natomiast prowadzić rozmowy z ludźmi bez strachu przed ewentualną kompromitacją. Jeśli Max przypadkiem zrazi do siebie osobę, z której chce wyciągnąć jakieś informacje - wystarczy, że przewinie czas do momentu jej początku i, korzystając z nabytej już wiedzy, o co pytać (albo o co nie pytać), może poprowadzić rozmowę w korzystnym dla siebie kierunku. Przewijanie czasu przydaje się również przy rozwiązywaniu prostych zagadek logicznych. Przyznaję, że to dość interesująca mechanika i zabawa nią sprawia przyjemność. Mam nadzieję, że twórcom nie zabraknie pomysłów na innowacyjne wykorzystywanie jej w dalszych epizodach gry, bo potencjał jest spory i, póki co, w dużej niewykorzystany. Czepię się za to interfejsu, który - przynajmniej w pecetowej wersji - jest początkowo bardzo nieintuicyjny i dopiero po zdaniu sobie sprawy, że zaprojektowano go pod pada, a nie mysz i klawiaturę, można zrozumieć dziwny sposób wybierania czynności przy obiektach interaktywnych.

Wizualnie gra robi… umiarkowane wrażenie. Na plus wychodzą ręcznie malowane tekstury - coś podobnego widziałem już w Dishonored i bardzo mi się tam podobało. Nie inaczej jest w przypadku Life is Strange, gdzie ten zabieg - wraz z ciepłymi, nasyconymi kolorami i znakomitymi efektami świetlnymi - nadaje oprawie graficznej unikalnego, dobrze pasującego do fabuły gry, charakteru. Podoba mi się też fakt, że poszczególni bohaterowie różnią się budową ciała i kolorem skóry - to chyba pierwsza gra, w której nastolatki wyglądają tak, jak w prawdziwym życiu - niektóre są drobne, niektóre otyłe, mają różną budowę ciała… Niestety efekt ten w dużej mierze psują uproszczone projekty postaci oraz ich mocno ograniczona mimika, przez które gra momentami wygląda, jakby ją żywcem wyciągnięto z 2006 roku. A przecież mimika i ekspresja w takiej grze jak Life is Strange powinny stać na pierwszym miejscu. Grę przeszedłem na komputerze, który pozwolił mi ją odpalić w najlepszych ustawieniach graficznych i rozdzielczości, ale mimo to wyglądała ona dość archaicznie. Muzyka jest za to świetna - znakomicie wkomponowuje się w nostalgiczny klimat gry.

Słowem - to jest niezła gra. Problemem były chyba moje wygórowane oczekiwania, przez które w toku obcowania z Life is Strange towarzyszyło mi delikatne, bo delikatne, ale jednak - rozczarowanie. Podoba mi się wciąż nietypowe dla tego medium przeniesienie ciężaru fabuły ze spraw Wielkich (ratowanie świata, zabicie Hitlera, powstrzymanie armii) na małe (próba naprawy relacji z dawną przyjaciółką). Life is Strange to kolejna gra oferująca wiele atrakcji miłośnikom slow gamingu - czasami zamiast popędzać fabułę w stronę kolejnego punktu zwrotnego wolałem usiąść wraz z Max pod drzewem, korzystając z ciepłego, słonecznego dnia albo poleżeń na łóżku słuchając muzyki. Ot tak po prostu. Dlatego też polecam Life is Strange, choć nie jest to tytuł must-see - myślę, że najrozsądniej będzie poczekać, aż wyjdzie całość i dopiero wtedy zagrać.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...